Mąka do chleba? wybór nie będzie już taki łatwy

Domowy chleb na zakwasie? Proste jak drut! Dzisiaj tak. Początki mocno mnie frustrowały. Zacząłem od zakupu pięknie opakowanej mąki z przepisem na pyszny żytni, do tego paczka drożdży. Wieczór, piekarnik, zapach w domu i przełykanie śliny. Chleba się już przełknąć nie dało. Rodzina robiła dobrą minę do złej gry.

Dziś pewnie po tak wielu próbach zrobiłbym niezły chleb z tych samych składników. Na szczęście chwilę po tamtych doświadczeniach podzieliłem się w lokalnej piekarni swoim rozczarowaniem domowego wyrobu pieczywa.

– a na jakiej mące Pan ten chleb robi? padło pytanie
– no .. na takiej, w sklepie kupiłem do chleba specjalną. Mówię
– oj to nie będzie taki dobry, za dużo dodatków. Proszę się udać do naszego młyna – sprzedają tam detalicznie.

To było odkrycie! Dziś raz w miesiącu jadę po zaopatrzenie. Mąka z małego lokalnego młyna w Międzychodzie. Pszenna 750, żytnia 720, żytnia razowa i inne do wyboru. Opakowanie w szarej torbie papierowej 5kg. Cena 1,5 zł za kilogram bez względu na rodzaj mąki. Bez dodatków specjalnych.

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

Może i Wam uda się znaleźć lokalny młyn z kącikiem detalicznym… gorąco namawiam!

Drugim odkryciem było zrobienie samemu zakwasu. Polecam niesamowitego bloga www.smakowitychleb.pl na którym znalazłem przepis na zrobienie zakwasu. Mąka, woda, czas i troszkę uwagi. Tyle tylko potrzeba. Wypróbowałem kilka przepisów – oczywiście na mące z nowego źródła. Genialne. Dzisiaj zostałem przy lekko zmodyfikowanym przez siebie przepisie a czas jaki poświęcam na wyrobienie 2 bochenków chleba to 25 minut z posprzątaniem po sobie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kulinarnie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *